Ostatnio na naszym blogu

Lyocell - co to za tkanina? Gdzie znajduje zastosowanie?

Jeśli choć trochę interesujesz się modą, wiesz, że od pewnego czasu w sklepach można znaleźć sporo ubrań z lyocellu. Jak się jednak okazuje, materiał ten stosuje się również do wykonywania zasłon, kołder czy nawet ręczników. Co to jest lyocell i co warto o nim wiedzieć? Sprawdź.

Lyocell – co to za material?

Wiele osób pyta: „Lyocell? Co to za materiał?”. Jak się okazuje, określany jest on również mianem „tencelu” oraz wykonywany z naturalnych włókien, pozyskiwanych z drewna eukaliptusowego lub brzozowego. Z rozpuszczonej celulozy powstaje pulpa, z której formuje się z kolei polimer, oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich technologii. Ze względu na to, że tkanina powstaje z naturalnego surowca, ale z zastosowaniem chemicznych rozpuszczalników, mówi się, że jest to materiał półsyntetyczny.

Lyocell – wady i zalety

Jeśli chodzi o zalety, tkanina lyocell świetnie pochłania wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Potrafi również regulować temperaturę, co z kolei sprawia, że sprawdza się zarówno latem (nawet w tropikalnych upałach, zapewnia wówczas przyjemne uczucie chłodu), jak i zimą (gwarantuje wówczas błogie ciepło). Jest także bardzo wytrzymała i stosunkowo łatwa w pielęgnacji, a do tego wykazuje się odpornością na gniecenie – jeśli odpowiednio ją wywiesisz po praniu, nie trzeba będzie jej prasować. Do tego wykazuje się jedwabistą miękkością oraz elastycznością.

Lyocell ma oczywiście również pewne wady. Przede wszystkim trzeba ponieść tutaj większe nakłady finansowe niż w przypadku bawełny czy wiskozy (zazwyczaj koszty są dwukrotnie wyższe). Tkanina też jest dość odporna na barwniki naturalne i żeby nadać jej konkretny kolor, wykorzystuje się wspomniane już barwniki chemiczne. Podczas pierwszego prania może się też kurczyć.

Czy lyocell to dobry materiał?

Lyocell to zdecydowanie dobry materiał. Oprócz wyżej opisanych zalet, cechuje się on również biodegradowalnością – do jego rozkładu dochodzi już po kilku tygodniach kompostowania. Przy jego produkcji zużywa się mniej wody niż np. w przypadku wiskozy. Mówi się, że jest on przyjazny dla środowiska.

Czy lyocell (tencel) jest zdrowy?

Materiał lyocell jest hipoalergiczny, co w praktyce oznacza, że nie wywołuje uczuleń, nawet u osób z wyjątkowo wrażliwą skórą. Dzięki temu, że dobrze chłonie wilgoć, nie ma mowy o podrażnieniach. Można więc powiedzieć, że jest zdrowy. Co więcej, ma on również działanie antybakteryjne i pozwala skórze oddychać.

Przejrzyj naszą ofertę i wybierz idealną tkaninę z lyocellu dla siebie!

Przeczytaj również inne wpisy:

Co to jest skóra ekologiczna?

Najtrwalsze tkaniny obiciowe

Nie zapomnij się podzielić!