Ostatnio na naszym blogu

Skóra ekologiczna — co to takiego i czym różni się od skóry naturalnej?

Skóra ekologiczna jest coraz bardziej popularna i pożądana przez konsumentów. Nie tylko w przemyśle modowym, ale także meblarski. Dla wielu osób stanowi doskonałą alternatywę dla skóry naturalnej — łączy w sobie estetykę z podejściem, które jest znacznie bardziej przyjazne środowisku i ekologicznemu podejściu do życia.

Czy jednak rzeczywiście skóra ekologiczna jest godnym zamiennikiem skóry naturalnej? Jakie są między nimi różnice i na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz zdecydować się na zakup mebli z ekoskóry?

Skóra ekologiczna — co to jest?

Co to jest skóra ekologiczna? Syntetyczny materiał (w skrócie określany także ekoskórą), który został stworzony z myślą o imitowaniu wyglądu i wrażenia skóry naturalnej. Produkowana najczęściej z poliuretanu (PU) lub polichlorku winylu (PVC), które są nakładane na podkład z tkaniny, zwykle bawełnianej lub poliestrowej. Dzięki obecnie praktykowanym zaawansowanym technologiom produkcyjnym ekoskóra może wiernie odtwarzać fakturę, kolor i połysk naturalnego surowca.

Czy skóra ekologiczna to dobry materiał?

Ekoskóra posiada wiele zalet, które przyciągają uwagę konsumentów. Przede wszystkim jest materiałem łatwym do utrzymania w czystości. Wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką, aby usunąć zabrudzenia. Jest idealna dla osób ceniących sobie funkcjonalność i wygodę. W porównaniu do skóry naturalnej ekoskóra jest również bardziej odporna na wilgoć. Wiąże się to z mniejszym ryzykiem powstawania plam.

Czy skóra ekologiczna oddycha?

W przeciwieństwie do skóry naturalnej ekoskóra ma ograniczoną przepuszczalność powietrza. Faktycznie może wpływać to na komfort użytkowania, zwłaszcza w przypadku mebli, które mają bezpośredni kontakt ze skórką. Należy tu jednak zaznaczyć, że nowoczesne technologie pozwalają na poprawienie przepuszczalności powietrza, dlatego jeśli zależy Ci na wysokiej jakości meblach z ekoskóry, warto wybierać tylko te produkty, które pochodzą od sprawdzonych producentów — sprawdź ofertę Jardex — dbamy o każdy szczegół.

Czy skóra ekologiczna jest trwała?

Skóra ekologiczna jest dość wytrzymała, choć z czasem może ulec pęknięciom lub przetarciom — zwłaszcza w przypadkach mebli, które są często i bezpośrednio narażone na kontakt. Bezpośredni kontakt, czyli dotyk, pocieranie przy wstawaniu, stała obecność dodatków (np. leżących poduszek, narzut).

Niemniej jednak warto zwracać uwagę na parametry, które mówią nam o tym jak bardzo odporny jest dany materiał — w przypadku ekoskóry dostępnej w naszym asortymencie, możemy mówić o bardzo wysokiej trwałości na ścieranie (jest to aż 100 000 cykli).

Czym się różni skóra naturalna od skóry ekologicznej?

Skóra ekologiczna a naturalna? Który materiał wybrać?

Skóra naturalna to surowiec pochodzenia zwierzęcego, który wyróżnia się elastycznością oraz zdolnością do „oddychania”. Produkcja skóry naturalnej jest znacznie mniej ekologiczna i jak nietrudno się domyślić mniej humanitarna w porównaniu do sztucznych materiałów. Prawdziwa skóra wymaga także regularnej pielęgnacji, do tego by mogła zachować właściwości, za które jest ceniona przez wielu użytkowników i producentów.

Skóra ekologiczna jest materiałem syntetycznym, którego produkcja nie wymaga uboju zwierząt. Jest to zdecydowanie jej ogromna zaleta, z którą skóra naturalna w żaden sposób nie może konkurować. Ekoskóra jest także łatwiejsza w codziennym użytkowaniu, nie wymaga specjalistycznych środków do pielęgnacji, jak ma to miejsce w przypadku skóry naturalnej.

Zobacz również: Żakard - co to za tkanina?

Gdzie kupić ekoskórę?

Jeśli szukasz ekoskóry o najwyższej jakości, warto zapoznać się z ofertą sklepu Jardex Tapicerski. W naszym asortymencie znajdziesz ekoskórę dostępną w 28 różnych kolorach — możesz dopasować materiał do wizji i stylu swojego projektu. Dostępna ekoskóra posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który sam w sobie jest gwarancją bezpieczeństwa materiału pod kątem obecności szkodliwych substancji.

Nie zapomnij się podzielić!