Tkanina oxford ma niezwykle szerokie zastosowanie, począwszy od akcesoriów dla zwierząt i dzieci, aż po te...
Tkanina - co to takiego? Rodzaje, cechy i przeznaczenie
„Tkaniny” to pojęcie, które często mylone jest z „dzianinami”. Jest to o tyle istotne, że robi się to nawet w sklepach, w których są one sprzedawane. Tymczasem oznaczają one trochę coś innego. Czym tak naprawdę są tkaniny? Czym różnią się od dzianin i jakie ich rodzaje można wymienić? Odpowiadamy.
Co to jest tkanina? Czym się różni od dzianiny?
Zastanawiasz się, czym jest tkanina? To wyrób włókienniczy, który powstaje na skutek przeplatania ze sobą prostopadłych w stosunku do siebie nitek osnowy i wątku. Nitki, które ułożone są wzdłuż tkaniny to osnowa, natomiast nitki ułożone prostopadle do niej to tzw. wątek. Tkaniny wykonuje się ją na krosnach tkackich. W porównaniu do dzianin są one mniej elastyczne i cechują się z reguły większą elegancją. Dzianiny są z kolei robione nie na krosnach, ale na maszynach dziewiarskich, a czasem nawet na szydełku czy drutach.
Rodzaje tkanin
Poniżej opisujemy pokrótce najpopularniejsze rodzaje tkanin.
Aksamit
Aksamit to tkanina bawełniana o splocie płóciennym. Wyróżnia się krótką okrywą włosową wykonaną z samej bawełny bądź bawełny oraz jedwabiu. To właśnie wspomniana okrywa zapewnia jej miękkość oraz charakterystyczny blask. To ekskluzywny materiał, który sprawdza się m.in. jako tkanina obiciowa, często wykorzystuje się go również do wykonywania strojów wieczorowych.
Alcantara
Alcantara to tkanina, którą chętnie stosuje się do tapicerowania mebli. Wykonuje się ją z mikrowłókien (najczęściej poliuretanu lub poliestru), które są 20 razy chudsze od ludzkich włosów. Splata się je również w specjalny sposób. Pielęgnacja tego materiału jest bardzo prosta, ważne jest też to, że długo zachowuje on swoje atuty – wybarwienie i miękkość.
Altara
Altara to tkanina, która bardzo przypomina nubuk. Jest miękka, wytrzymała, a do tego utrudnia wchłanianie się płynów. Aby pozbyć się zabrudzeń, wystarczy ją lekko przetrzeć wodą. Cechuje się ona również świetną przyczepnością. Wykorzystuje się ją do renowacji oraz produkcji mebli, niektórzy kojarzą ją z wnętrz ekskluzywnych aut. Stosuje się ją jako zamiennik alcantary.
Batyst
Batyst to tkanina o delikatnej fakturze, jest przezroczysta i cienka. Najczęściej szyje się z niej koszule, bluzki oraz spódniczki, a także letnie sukienki. Powstaje z przędzy bawełnianej, a także jedwabnej lub lnianej, posiadającej płócienny splot. Wykazuje się także niską gramaturą, przez co jest lekka i zwiewna. Jest również komfortowa w noszeniu oraz zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Boucle
Tkanina boucle odznacza się charakterystycznym, efektownym wyglądem, który jest w stanie rozpoznać nawet zwykły laik. Wykonuje się ją z supełków, pętelek oraz kędziorków. Na początku wykorzystywano ten materiał do szycia żakietów, jednak szybko okazało się, że doskonale sprawdza się on na innych elementach odzieży. Dodajmy, że całość jest miękka i miła w dotyku.
Jeans (denim)
Dżins to popularna i wytrzymała tkanina bawełniana o splocie skośnym. W tym przypadku nitka osnowy zazwyczaj ma kolor niebieski, a wątku – biały. Najczęściej materiał ten znajduje zastosowanie w produkcji odzieży: spodni, katan, sukienek, koszul, a nawet i torebek. Czasem wykorzystuje się go jednak również do tapicerowania mebli.
Flok (flock)
Flok to tkanina złożona z dwóch warstw. Pierwsza z nich to tzw. baza, druga natomiast to strzyża tekstylna, czyli flok – drobne włókno, które tworzy miękką fakturę. Tę pokrywają z kolei drobne włoski. Floki odznaczają się niesamowitą miękkością i dobrze oddają ciepło. Do tego są bardzo przyjemne w dotyku. To również niezwykle popularne tkaniny obiciowe.
Mikrofaza
Do obijania mebli, a także w branży dekoracyjnej, często wykorzystuje się również mikrofazę. Elastyczna, miękka, przyjemna w dotyku – tak w skrócie można ją podsumować. Ma ona delikatną strukturę, a mimo to jest niezwykle wytrzymała. Jest to również materiał oddychający, dlatego stosuje się go także w produkcji tekstyliów: poszewek na poduszki, narzut czy też zasłonek.
Plecionka
Plecionka to tkanina posiadająca wyrazisty splot. To najstarszy rodzaj tkaniny, który jest obecnie tkany na płasko. Nitki osnowy i wątku krzyżuje się w tym przypadku pod odpowiednim kątem. Do atutów tego materiału należą odporność na ścieranie i uszkodzenia, a także duża wytrzymałość. Do tego jest on łatwy w pielęgnacji, a pozbywanie się zabrudzeń nie jest w tym przypadku problematyczne.
Plusz
Plusz, jak sama nazwa wskazuje, to tkanina niezwykle przyjemna w dotyku. Posiada ona krótką okrywę runową, która może być wykonana z jedwabiu, wełny lub bawełny. Uzyskanie takiej okrywy jest możliwe dzięki dodatkowym nitkom runowym. Materiał ten wykorzystywany jest nie tylko w produkcji zabawek, ale także tkanin obiciowych.
Satyna
Satyna jest niezwykle elegancka, a do tego lekka i przewiewna. Stylowo błyszczy i może się pochwalić pięknym drapowaniem. Warto dodać, że jest to tkanina dwustronna, przyjazna dla środowiska i naszej skóry. Najczęściej wykonuje się ją z jedwabiu lub bawełny. Znajduje ona zastosowanie w produkcji konfekcji damskiej, ale szyje się z niej również artykuły do wyposażenia wnętrz.
Szenil
Szenil to tkanina obiciowa o dużej grubości, wytwarza się ją natomiast z nici szenilowej. Zbudowana jest z syntetycznych włókien, wełny lub bawełny. Cechuje się ona dużą miękkością i wytrzymałością, a z wyglądu wydaje się być podobna do sztruksu lub weluru. Wyróżnia się wytrzymałością, a jednocześnie jest przyjemna w dotyku. Wykorzystywana jest przede wszystkim do tapicerowania mebli.
Szyfon
Szyfon należy do tkanin miękkich, zwiewnych, lekkich oraz plastycznych. Delikatnie prześwituje, dlatego wykorzystuje się go produkcji letniej odzieży damskiej. Z szyfonu szyje się często urokliwe kreacje wieczorowe, ale także bluzki, szaliki czy zwiewne spódnice. Materiał ten znajduje zastosowanie również w dekoracji okien, a także w produkcji akcesoriów ślubnych.
Tafta
Mówi się, że tafta przeżywa dziś swój prawdziwy renesans. To tkanina, z której szyje się głównie ubrania, dawniej wykorzystywano ją natomiast do wykonywania sukni balowych. Nic dziwnego: dobrze utrzymuje swój kształt, jest szeleszcząca i sztywna. Łatwo ją rozpoznać również po charakterystycznym połysku, który się zmienia podczas wykonywania ruchów.
Welur
Welur to tkanina, która przez wiele lat była wyznacznikiem luksusu. Na tle innych materiałów wyróżnia się miękkością i puszystością, a przede wszystkim – stylowym połyskiem. Podobnie jak aksamit, posiada ona specyficzną okrywę włosową. Czym się różni od tego materiału? Przede wszystkim większą elastycznością oraz mniejszą grubością.
Żakard
Żakard to tkanina dwustronna i odporna na zagniecenia, do tego jest gruba i mocna. Jej znakiem rozpoznawczym są wyraziste, połyskujące, duże wzory. Z powodzeniem wykorzystuje się ją do produkowania tekstyliów w stylu klasycznym czy vintage. Jej potencjał dostrzegają jednak również projektanci ubrań, ponieważ jest to tkanina wyjątkowo elegancka.
Jak rozpoznać prawą stronę tkaniny?
Rozpoznanie prawej strony tkaniny nie jest szczególnie problematyczne. W przypadku tkanin obiciowych po lewej stronie widoczny jest biały podkład lub białe podbicie. W wielu przypadkach tkaniny są dwustronne – wówczas nie ma konieczności rozpoznawania prawej strony.